WPW czyli Wielka Pętla Wielkopolski znajduje się na terenie 3 województw: Wielkopolskiego, Lubuskiego i Kujawsko-Pomorskiego.
Jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki wodnej. Cała pętla liczy blisko 690 km, a doliczając odcinki do Gorzowa Wlkp i Bydgoszczy ponad 710 km. Na szlaku powstaje z roku na rok coraz więcej przystani i miejsc przyjaznych wodniakom, w których cumują jachty, barki turystyczne i łodzie motorowe. Miejsca te mają zwykle pełne zaplecze sanitarne oraz mały warsztat do wykonywania drobnych napraw. Szlak prowadzi Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, Kanałem Górnonoteckim, Notecią Górną, Jeziorem Gopło i Kanałem Ślesińskim.
Warta jest rzeką swobodnie płynącą z wieloma zakolami, pływanie po niej jachtem motorowym daje wiele radości i interesujących obserwacji. Spotyka się tu różne ptaki wodne (kaczki, żurawie, czaple, łabędzie itp.) oraz drapieżniki z Bielikiem na czele. Krajobraz zmienia się w każdej chwili i każde miejsce warte jest zapamiętania i sfotografowania. Wartą płynie się 337km po drodze mijając min. Konin, Ląd, Śrem, Poznań, Oborniki Wlkp, Wronki, Sieraków, Międzychód, Skwierzynę i Santok. Można nieco zboczyć z WPW aby popłynąć do Gorzowa Wlkp.
Następną częścią Wielkiej Pętli Wielkopolski (WPW) jest swobodnie płynąca Noteć o umocnionych brzegach, a na znacznym odcinku jest skanalizowana i napotkamy tam wiele śluz. Rzeka płynie w dolinie ograniczonej dwiema morenami polodowcowymi, a pomiędzy nimi teren jest zupełnie płaski.
← kliknij, żeby powiększyć
Widoki są bardzo ciekawe, a sama rzeka wije się zbliżając się raz do jednej moreny, a innym razem do drugiej. Żeglując dalej mija się min. Drezdenko, Krzyż, Wieleń, Czarnków, Ujście i Nakło. Do pokonania barką jest 16 śluz, które są nie lada atrakcją. Śluzy są z napędem ręcznym i z bardzo miłą obsługą. Tutaj też można zrobić mały odskok aby odwiedzić Bydgoszcz, a nawet wypłynąć na Wisłę. Ten odcinek WPW należy do międzynarodowej drogi wodnej E-70 i są tu połączenia: na zachód, przez Gorzów i Kostrzyn do Odry i dalej do całej Europy oraz na wschód, przez Bydgoszcz do Wisły.
Kolejną częścią WPW jest odcinek obejmujący Kanał Górnonotecki, Noteć Górną, J. Gopło i Kanał Ślesiński. Szlak prowadzi przez wiele mniejszych i większych jezior z największym J. Gopło. Krajobraz się zmienia ukazując widoki jakie nie często można spotkać. Płynąc mija się min. Łabiszyn, Pakość, Kruszwicę i Ślesin. Do pokonania jest też 12 śluz, które są niewątpliwie wielkim urozmaiceniem rejsu.