Pętla Berlińska – pierwszy dzień

utworzone przez | Aktualności

Pierwszy dzień Pętli Berlińskiej

Gorzów

Rejs na Pętlą Berlińską rozpoczniemy w Gorzowie, mieście położonym na 7 wzgórzach, tak jak Rzym. Historia Gorzowa sięga blisko 760 lat wstecz. Niestety podczas II Wojny Światowej zabudowa została prawie całkowicie zniszczona. Ale warto zobaczyć min. katedrę, fragmenty murów obronnych, cerkiew, ocalałe budynki i wille oraz wiele innych obiektów.

Miasto było zawsze ściśle związane z Wartą. Przebiega tędy Międzynarodowa Droga Wodna E70, łącząca Antwerpię z Kłajpedą. Jest tu stocznia rzeczna, był port śródlądowy itd. Niestety obecnie transport śródlądowy w Polsce prawie nie istnieje choć mamy ponad 3500 km dróg wodnych.

Warta

Popłyniemy Wartą z prądem, szeroką doliną. Rzeka kilkukrotnie zmienia kierunek. Raz płynie na zachód potem na południe następnie na północny-zachód aż wreszcie od połowy dystansu między Gorzowem i Kostrzynem przyjmuje kierunek zachodni z lekkim odchyleniem na południe.

Park Ujście Warty

Po drodze przepłyniemy przez Park Narodowy Ujście Warty www.pnujsciewarty.gov.pl , który jest ostoją ptaków wodnych. Park obejmuje ponad 8000 ha rozległych łąk i mokradeł nadwarciańskich.

Mają tu przystanek i schronienie gęsi, kaczki, żurawie i inne ptaki podczas przelotu na zimowiska w cieplejszych częściach Europy lub nawet w Afryce. Z kolei przelatują tu na zimowanie inne ptaki z północnej Europy, np. arktyczny łabędź krzykliwy. Żyje tu również kilkadziesiąt par Orła Bielika.

Park można zwiedzać przez cały rok. Poruszać się można pieszo lub rowerem i są ku temu przygotowane ścieżki.

Jest to doskonałe miejsce do obserwacji dzikich ptaków. Warto się tam wybrać specjalnie zwłaszcza, że ruch turystyczny jest niewielki i można w spokoju delektować się pięknem przyrody.

Ten odcinek zakończymy w Kostrzynie nad Odrą.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

aktualności

Plany na lato 2023

Tego lata 2023 szykuje się duża zmiana, wypływamy na szersze wody. Żeglowanie po WPW staje się z roku na rok coraz trudniejsze i ograniczone. Już od kilku lat Warta na większości swojego przebiegu nie jest dla nas dostępna z uwagi na bardzo niski stan wody. W tym...

czytaj dalej

Zimowanie i rezerwacje na nowy sezon

Nasze łodzie bezpiecznie stoją już od pewnego czasu na brzegu i oczekują czarterów w 2022. Teraz przykryte śnieżną kołderką. Jak tylko aura będzie sprzyjająca rozpoczniemy prace remontowo-modernizacyjne aby przygotować łodzie do bezawaryjnej pracy podczas sezonu 2022...

czytaj dalej

Czarter Noteć – Warta

Im mocniej spóźnia się wiosna, tym bardziej nieoczekiwanie nadejdzie lato, a z nim beztroska i relaks. Na nowe załogi letnie oczekują nasze łodzie czarterowe, którymi możecie pływać bez patentów odwiedzając noteckie i warciańskie porty, przystanie i parki...

czytaj dalej

Czarter łodzi

Wyczarteruj sobie łódź na wakacyjną przygodę!