Pętla Berlińska – pierwszy dzień

utworzone przez | Aktualności

Pierwszy dzień Pętli Berlińskiej

Gorzów

Rejs na Pętlą Berlińską rozpoczniemy w Gorzowie, mieście położonym na 7 wzgórzach, tak jak Rzym. Historia Gorzowa sięga blisko 760 lat wstecz. Niestety podczas II Wojny Światowej zabudowa została prawie całkowicie zniszczona. Ale warto zobaczyć min. katedrę, fragmenty murów obronnych, cerkiew, ocalałe budynki i wille oraz wiele innych obiektów.

Miasto było zawsze ściśle związane z Wartą. Przebiega tędy Międzynarodowa Droga Wodna E70, łącząca Antwerpię z Kłajpedą. Jest tu stocznia rzeczna, był port śródlądowy itd. Niestety obecnie transport śródlądowy w Polsce prawie nie istnieje choć mamy ponad 3500 km dróg wodnych.

Warta

Popłyniemy Wartą z prądem, szeroką doliną. Rzeka kilkukrotnie zmienia kierunek. Raz płynie na zachód potem na południe następnie na północny-zachód aż wreszcie od połowy dystansu między Gorzowem i Kostrzynem przyjmuje kierunek zachodni z lekkim odchyleniem na południe.

Park Ujście Warty

Po drodze przepłyniemy przez Park Narodowy Ujście Warty www.pnujsciewarty.gov.pl , który jest ostoją ptaków wodnych. Park obejmuje ponad 8000 ha rozległych łąk i mokradeł nadwarciańskich.

Mają tu przystanek i schronienie gęsi, kaczki, żurawie i inne ptaki podczas przelotu na zimowiska w cieplejszych częściach Europy lub nawet w Afryce. Z kolei przelatują tu na zimowanie inne ptaki z północnej Europy, np. arktyczny łabędź krzykliwy. Żyje tu również kilkadziesiąt par Orła Bielika.

Park można zwiedzać przez cały rok. Poruszać się można pieszo lub rowerem i są ku temu przygotowane ścieżki.

Jest to doskonałe miejsce do obserwacji dzikich ptaków. Warto się tam wybrać specjalnie zwłaszcza, że ruch turystyczny jest niewielki i można w spokoju delektować się pięknem przyrody.

Ten odcinek zakończymy w Kostrzynie nad Odrą.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

aktualności

Czarter Noteć – Warta

Im mocniej spóźnia się wiosna, tym bardziej nieoczekiwanie nadejdzie lato, a z nim beztroska i relaks. Na nowe załogi letnie oczekują nasze łodzie czarterowe, którymi możecie pływać bez patentów odwiedzając noteckie i warciańskie porty, przystanie i parki...

czytaj dalej

Wielka Pętla Wielkopolski

Wielka Pętla Wielkopolski to prawie 700 km żeglowania po pięknych rzekach, kanałach i jeziorach. Na większości trasy nie ma zbyt wielu innych łodzi i turystów ale czekają na Was przystanie i przyjazne brzegi. Zapraszamy do zapoznania się z dokładniejszym opisem w...

czytaj dalej

Sezon 2021

W tym roku naszą bazą podstawową dla czarterów jest Czarnków. W związku z tym proponujemy następujące odcinki Wielkiej Pętli Wielkopolski na tygodniowe czartery. Oczywiście możliwe są inne trasy, wszystko jest do uzgodnienia. Czarnków - Kruszwica, przez min takie...

czytaj dalej

Czarter w sezonie 2021

Czarter w sezonie 2021 Z wielką przyjemnością informujemy, że zaczynamy przyjmowanie rezerwacji czarterów w tym sezonie. Nasza flota czarterowa będzie pływać po rzekach, kanałach i jeziorach Wielkiej pętli Wielkopolski. Oddajemy do Państwa dyspozycji dwie łodzie...

czytaj dalej

Czarter łodzi

Wyczarteruj sobie łódź na wakacyjną przygodę!